A megfelelő monitor kiválasztásánál gyakran a képernyő átmérője és felbontása, a készülék formaterve, és nem utolsó sorban annak ára játszik igazán lényeges szerepet – a kreatív feladatok céljára vásárolt monitorok esetén azonban számos egyéb szempontot is figyelembe kell venni a vásárlás során.
Bizonyára Önnek is feltűnt már, hogy a megtekintet fájlok megjelenítése mennyire eltér egymástól az Ön képernyője, valamint a munkatársai notebookjai vagy számítógépei esetében. Sok esetben a képek monitoron és nyomatokon történő megjelenítése között is igazán szembetűnő különbségek fedezhetők fel, a megfelelő ICC-profil szerinti próbanyomat-ellenőrzés elvégzése ellenére is. A legfőbb nehézség: Felhasználóként nem lehetséges annak pontos meghatározása, hogy a munkafolyamat mely szakasza okozza a problémát. A monitor vagy annak nem megfelelő beállítása-e a kiváltó ok? Esetleg az operációs rendszer színbeállításai vagy a képfeldolgozó szoftver okozza a problémát? Talán a nyomtató a gondok forrása? Vagy esetleg több kiváltó ok együttes hatása állhat a jelenség hátterében?
Bár nem adható általánosan érvényes válasz a problémára, a tapasztalat azt mutatja, hogy gyakran a képernyő a hibák legfőbb forrása. Mindenesetre bizton állítható: Egy megfelelő módon kalibrált, a különböző képfájlokat eltérések nélkül megjelenítő monitor hiányában a magas fokú színhűséget igénylő feladatok nem végezhetők el a kívánt minőségben, a végeredmény pedig csak a szerencsén múlik. Ebből adódóan az ilyen jellegű munkafolyamatokhoz elengedhetetlenül fontos a megfelelő monitor. De milyen szempontok figyelembe vétele szükséges a megfelelő grafikai monitor kiválasztásához?